Pielęgnacja ogrodu jesienią

Pielęgnacja ogrodu jesienią

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się okres przygotowań ogrodu do zimy. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonane w tym terminie zabezpieczą rośliny oraz ułatwią ogrodnikom późniejsze wiosenne czynności. Jesienią zbiera się ostatnie warzywa, oczyszcza grządki z ich resztek, można posiać niektóre wczesne ich odmiany oraz posadzić cebule kwiatowe. W ogrodach, gdzie przeważają rośliny jednoroczne porządkuje się i przekopuje całe rabaty.

Jest to również czas zbierania nasion i dzielenia wielu bylin. Niektórym okazom obcina się wysuszone kwiatostany, inne się zostawia, bo stanowią pewną ochronę podczas zimowych przymrozków. Prace porządkowe obejmują jeszcze usunięcie jednorocznych chwastów oraz chorych liści z drzew i krzewów, bo nie można ich kompostować tylko trzeba przeznaczyć do spalenia. Ostatni raz w sezonie kosi się trawniki i dokładnie je wygrabia, żeby żadne resztki nie powodowały gnicia trawy.

Na rabatach rozkłada się kilkucentymetrową warstwę ściółki w celu ochronienia roślin przed dużymi mrozami a jednocześnie jest to doskonały nawóz organiczny poprawiający strukturę gleby. Dużo czasu poświęca się na zgrabianie opadających liści, ale warto to robić, bo przekompostowane dają dobrą próchnicę liściową do wykorzystania przy wiosennych nasadzeniach. Pod koniec jesieni podlewa się obficie wszystkie rośliny zimozielone, aby miały wokół korzeni zapas wody na zimę. Trzeba również spuścić wodę z instalacji zewnętrznej, aby nie popękała w czasie mrozów i zabezpieczyć ogrodowe meble.